تغییر محور نمودار اکسل | سایت استوایی

تغییر محور نمودار اکسل

گاهی لازم است در نمودارهای اکسل جای محور افقی و عمودی نمودار عوض شود. در نرم افزار اکسل امکان تغییر دادن داده‌های ردیف‌ها و ستون‌های نمودار وجود دارد که در این آموزش با تغییر محور نمودار اکسل در انواع نمودارها آشنا خواهید شد.

اگر آموزش قبل مربوط به تغییر رنگ نمودار اکسل هنوز مشاهده نکردید بهتر است که ابتدا این آموزش را ببینید. در آموزش بعدی با رسم نمودار سلول‌های مخفی در اکسل آشنا خواهید شد.

آموزش تصویری تغییر محور نمودار اکسل


مشخصات فیلم آموزشی
تولید کننده: وب سایت استوایی
مدرس: محمدعلی زندی
حجم: 9.96 مگابایت
مدت زمان: 4:37 دقیقه
زبان:فارسی
تاریخ انتشار: 23 اسفند 1397

توضیحات بیشتر درباره تغییر محور نمودارهای مختلف

جهت جابجایی محور افقی و عمودی نمودار، پس از انتخاب نمودار در منوی Design گزینه SwitchRowColumn، محور افقی و عمودی یا همان سطر و ستون را تغییر خواهد داد.

توجه داشته باشید این امکان در همه نمودارها کاربرد ندارد که در زیر به شرح برخی نمودارها خواهیم پرداخت:

نمودار ستونی

نمودار ستونی یک نمودار پرکاربرد و پیش فرض در اکسل می‌باشد که امکان تغییر سطر و ستون یا محور افقی و عمودی را دارا می‌باشد. بطور مثال نموداری که به ازای هر شرکت مقادیر پارت‌ها مقایسه می‌شود می‌توان با گزینه SwitchRowColumn به ازای هر پارت مقادیر شرکت‌ها را باهم مقایسه کرد.

تغییر محور نمودار دایره‌ای (Pie)

این نمودار برای بررسی داده‌های هم جنس کاربرد دارد مثلا میزان سهم هر پارت در یک شرکت. در این نمودار با توجه به اینکه نمودار بر اساس یک سطر یا ستون می باشد استفاده از گزینه SwitchRowColumn بی معنی می‌باشد و کاربردی ندارد.

نمودار دونات

این نمودار یکی از حالات نمودار دایره‌ای است که مثلا برای نمایش سهم هر پارت به ازای هر شرکت می‌باشد که در این حالت  استفاده از گزینه SwitchRowColumn کاربرد خواهد داشت.

نمودار پراکندگی (x-y)

این نوع نمودارها دارای دو محور x و y است که با آن می‌توان رابطه بین دو پارامتر محور x و y را نمایش داد. مثلاً میزان پراکندگی مقادیر به ازای هر شرکت را می‌توان نمایش داد که در این حالت نیز استفاده از گزینه SwitchRowColumn بی معنی می‌باشد و کاربردی ندارد.

در صورتی که نمودار x-y فقط حاوی دو ستون باشد، می توان از گزینه SwitchRowColumn استفاده کرد و جای محورهای x و y را جابجا کرد.

نمودار حبابی (bubble)

این نمودار همزمان سه مقدار x وy و قطر را نمایش می‌دهد. با توجه به اینکه این نمودار همانند نمودار پراکندگی مثلاً مقادیر به ازای هر شرکت را نمایش می‌دهد استفاده از گزینه SwitchRowColumn بی معنی می‌باشد و کاربردی ندارد.

سرفصل های آموزش رسم نمودار در اکسل

2 نظر برای تغییر محور نمودار اکسل ثبت شده

  1. با سلام
    آقای مهندس سبک فیلم های آموزشیتون واقعا بی نظیر هستند.کاملا واضحه که به کارتون مسلط هستید، هم کلام شیوا و روانی دارید و هم در بیان مطالب خیلی خوش حوصله به نظر میاین.در کمترین زمان میشه بهترین استفاده را کرد.ممنون از شما.پایدار باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *