جابجایی محور افقی و عمودی در اکسل | استوایی |ostovaee

جابجایی محور افقی و عمودی در اکسل

پس از رسم نمودار در اکسل این امکان وجود دارد که محور عمودی و یا افقی را تغییر مکان دهید و جابجا کنید. در این فیلم آموزشی که بصورت مختصر و مفید است نحوه جابجایی محور افقی و عمودی در اکسل 2016 را فرا خواهید گرفت. در صورتیکه آموزش قبل مربوط به تغییر محور نمودار اکسل هنوز مشاهده نکردید پیشنهاد می کنیم این آموزش را هم مشاهده کنید.

آموزش تصویری جابجایی محور افقی و عمودی در اکسل


مشخصات فیلم آموزشی
تولید کننده: وب سایت استوایی
مدرس: محمد علی زندی
حجم: 5.47 مگابایت
مدت زمان: 01:52 دقیقه
زبان:فارسی
تاریخ انتشار: 11 آذر 1398

جابجایی محور عمودی در اکسل

جهت تغییر محور عمودی باید ابتدا محور افقی نمودار را انتخاب کنید و سپس بر روی آن کلیک راست کرده و بر روی گزینه Format Axis کلیک کنید تا پنجره مربوط به تنظیمات Format Axis نمایش داده شود. در قسمت Vertical axis crosses جهت تنظیم محور عمودی سه گزینه به شرح زیر وجود دارد:

  • Automatic: با انتخاب این گزینه، محور عمودی به سمت چپ منتقل می‌شود.
  • Maximum axis values: پس از انتخاب این گزینه، محور عمودی به سمت راست منتقل می‌شود.
  • Axis value: در صورتیکه این گزینه انتخاب شود می‌توان یک مقدار (Value) مشخص کرد که محور عمودی بر روی کدام مقدار محور افقی قرار گیرد یعنی اگر مقدار 8 قرار داده شود محور عمودی بر روی عدد 8 محور افقی قرار خواهد گرفت.

جابجایی محور افقی در اکسل

اگر پنجره Format Axis باز است کافیست بر روی محور عمودی کلیک کنید تا تنظیمات Horizontal axis crosses نمایش داده شود. در صورتیکه پنجره Format Axis را مشاهده نمی‌کنید ابتدا محور عمودی را انتخاب کنید و سپس بر روی آن کلیک راست کنید و گزینه Format Axis را انتخاب کنید تا تنظیمات محور افقی به شرح زیر نمایش داده شود.

  • Automatic: با انتخاب این گزینه، محور افقی در پایین محور عمودی قرار می‌گیرد که در واقع همان حالت پیش فرض می‌باشد.
  • Maximum axis values: اگر این گزینه انتخاب شود محور افقی در بالای محور عمودی قرار میگیرد.
  • Axis value: پس از انتخاب این گزینه، می‌توان یک مقدار (Value) در نظر گرفت و مشخص کرد که محور افقی در کدام قسمت از محور عمودی قرار گیرد. در واقع در این حالت می‌توان محور افقی را در هرجای دلخواهی از محور عمودی قرار داد. درصورتیکه مقدار Value برابر با صفر قرار داده شود همانند حالت Automatic محور افقی در پایین محور عمودی قرار خواهد گرفت.

توضیحات جابجایی محور افقی و عمودی در اکسل

در این آموزش با نحوه جابجایی محور افقی و عمودی در اکسل آشنا خواهید شد.

محمد زندی

درونگرا و قدرتمند در آفرینش و خلق آثار متفاوت. عاشق یادگیری و یاد دادن. اولین وب سایت اینترنتی رو با عنوان یونیکا در سال 1391 در زمینه تخصصی رشته دانشگاهیم راه اندازی کردم و چند سال بعد، با تجربیاتی که از سایت یونیکا داشتم، اقدام به راه‌اندازی وبسایت استوایی کردم.


مقاله‌های من (140)محصولات من (31)

4 نظر برای جابجایی محور افقی و عمودی در اکسل ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *