ویلیامسون هال | سایت استوایی

روش ویلیامسون هال

در این سری فیلم های آموزشی از وب سایت استوایی، نحوه محاسبه اندازه کریستالایت و کرنش شبکه رو با استفاده از روش ویلیامسون هال آموزش می دهیم. عوامل مختلفی در پهن شدگی پیک های الگوی XRD تاثیر دارند. عواملی مثل اندازه کریستالایت، کرنش شبکه، عوامل دستگاهی، گرما و …. ویلیامسون و هال، عامل پهن شدگی پیک را اندازه کریستالایت ها + کرنش می دانند.

یکی از ایرادهای روش شرر این بود که پهن شدگی پیک‌ها را تنها به علت اندازه کریستالایت‌ها در نظر میگیرد و برای موادی که دارای کرنش هستند مناسب نیست. براساس مطالعات انجام شده توسط ویلیامسون و هال عرض پیک در نیمه شدت بیشینه (FWHM) تابعی از اندازه دانه و همچنین کرنش‌های درون شبکه‌ای است.

مشخصات فیلم آموزشی
تولید کننده: وب سایت استوایی
مدرس: محمدعلی زندی
حجم: 15 مگابایت
مدت زمان: 3:30 دقیقه
زبان:فارسی
سطح: کارشناسی
تاریخ انتشار: 13 فروردین 1396

خرید بسته آموزشی
رابطه ویلیامسون هال

 

برای محاسبه اندازه بلورک (کریستالایت) و کرنش از روی الگوی پراش اشعه ایکس (XRD Pattern) باید FWHM (پهن شدگی پیک)  را از نرم افزار XPert HighScore استخراج می کنیم. برای مشاهده‌ آموزش محاسبه پهن شدگی پیک، روی لینک زیر کلیک کنید تا آموزش مربوطه را مشاهده کنید.

روش ویلیامسون هال | سایت استوایی
روش ویلیامسون هال | سایت استوایی

اساس روش ویلیامسون هال

این رابطه علت پهن شدگی پیک های XRD را کرنش شبکه + اندازه کریستالایت می داند. در این روش با استفاده از داده‌های استخراج شده از الگوی پراش، یک خط رسم می شود که شیب خط معادل کرنش شبکه و عرض از مبدا خط معادل با اندازه کریستالایت است.

جهت مشاهده‌ی بسته کامل آموزش روش ویلیامسون هال به لینک زیر مراجعه کنید

خرید بسته آموزشی رابطه ویلیامسون هال

2 نظر برای روش ویلیامسون هال ثبت شده

  1. سلام . ببخشید من چند جا سرچ کردم و در بیشتر مقالات تتا بر حسب درجه بود . امکانش هست منبعی که در آن تتا را بر حسب رادیان حساب کرده به من معر فی کنید . ممنونم

    1. سلام. وقتتون بخیر. اینکه برای توابع مثلثاتی از درجه استفاده کنیم یا رادیان، بستگی به تنظیمات ماشین حساب داره. در اینجا ما از اکسل استفاده میکنیم و در اکسل برای استفاده از توابع sin و cos و … با ید از ورودی هایی از جنس رادیان استفاده کنیم. در واقع این مورد نیاز به رفرنس نداره، باید ببینید ماشین حسابتون روی چه چیزی تنظیم شده. مثلا اگر توی اکسل اگر بر حسب درجه کار میکرد؛ با نوشتن فرمول =cos(90) باید جواب عدد 1 میشد. می تونید خودتون این مورد رو امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن تمام موارد زیر الزامیست