آموزش Sql Server | سایت استوایی

آموزش Sql Server

هر پایگاه داده یا دیتابیس از مجموعه ای از جداول تشکیل شده است که هرجدول دارای تعدادی فیلد و حاوی مجموعه‌ای از رکورهاست. درواقع جداول، قالبی برای ذخیره اطلاعات یک موجودیت یا Entity می‌باشند. در این آموزش Sql Server با مفاهیم پایگاه داده آشنا خواهید شد.
در ضمن پیشنهاد ما این است که مطالب را به ترتیب بخوانید. اگر آموزش قبل مربوط به نصب Sql Server 2014 را هنوز مشاهده نکرده‌اید بهتر است که ابتدا این آموزش را مشاهده کنید. در آموزش بعدی با دستور Select در Sql آشنا خواهید شد.

آموزش رایگان Sql Server | استوایی

آموزش تصویری Sql Server


مشخصات فیلم آموزشی
تولید کننده: وب سایت استوایی
مدرس: روناک حیات غیبی
حجم: 16.00 مگابایت
مدت زمان: 05:47 دقیقه
زبان:فارسی
تاریخ انتشار: 14 فروردین 1398

نحوه اتصال به Sql Server

جهت ورود به نرم افزار دو حالت وجود دارد :

  • Windows Authentication
  • Sql Server Authentication

در صورتیکه بخواهید بصورت Windows Authentication وارد برنامه شوید نیاز به وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور وجود ندارد بلکه هویت آنرا از ویندوز می‌پرسد. و فقط باید در قسمت ServerName، نام سرور یا کامپیوتر موردنظر و یا IP آنرا وارد نمایید. در واقع در این حالت برای کاربرهایی که در سیستم عامل تعریف شده‌اند در Sql Server دسترسی تعیین می‌کنیم.

در حالت Sql Server Authentication هنگام اتصال به سرویس باید نام کاربری و کلمه عبور وارد شود. در این حالت یک کاربر با حداکثر دسترسی بنام sa (System Administrator) از قبل تعریف شده که رمز این کاربر در حین نصب پرسیده و مشخص می‌شود و البته پس از نصب قابل تغییر است.

هنگام اتصال به سرویس گزینه Server Name کامپیوتری را مشخص می‌کند که سرویس Sql بر روی آن نصب است. روی هر کامپیوتر به تعداد نامحدودی می‌توان سرویس Sql نصب کرد. یکی از نصب‌ها تحت عنوان Defualt Instance می‌باشد و هیچ اسم خاصی ندارد. بر روی هر کامپیوتر فقط یک Defualt Instance مجاز می‌باشد. هنگام نصب Sql Server ازشما یک نام پرسیده می‌شود که به Instance نسبت داده می‌شود. داشتن Instanceهای همنام امکانپذیر نیست.

توجه داشته باشید در صورتیکه بخواهید به Sql بر روی سیستم خودتان وصل شوید می‌توانید در قسمت ServerName از “.” ، localhost و یا (local) استفاده نمایید. همچنین اگر در هنگام نصب default Instance انتخاب نشده و نام دلخواهی در قسمت Name Instance قرار داده‌اید باید در انتهای قسمت Server Name ، اسم Instance به اینصورت مشخص شود.

نام سرور یا کامپیوتر | IP |(local) | localhost | . /  Instance    اسم 
جادوی استوایی Sql Server |استوایی

توضیحات بیشتر درباره مفاهیم دیتابیس

همانطور که گفته شد مجموعه ای از جداول تشکیل دهنده یک پایگاه داده هستند و هر جدول دارای دو بخش Schema و نام جدول می‌باشد که در Sql، شما (Schema) پیش فرض dbo می‌باشد یعنی درصورتیکه هنگام تعریف جدول Schema مشخص نگردد بصورت پیش فرض برابر با dbo قرار داده می‌شود. Schema همانند ظرفی کلیه اشیا بانک اطلاعاتی را در خودش نگه می دارد و دارای دو کاربرد مهم می باشد:

  • دسته بندی جداول : با دسته بندی جداول به کمک Schema، تشخیص اینکه هر جدول مربوط به کدام بخش از سیستم است آسان‌تر می‌گردد.
  • ایجاد سطح دسترسی بر روی جداول : بطور مثال می‌توان مشخص کرد هر کاربر به جداول کدام Schema دسترسی داشته باشد و یا اینکه امکان حذف و یا ویرایش کدام دسته از جداول را داشته باشد.

سرفصل های آموزش Sql

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *