پیکسل چیست | استوایی ostovaee

پیکسل چیست

پیکسل چیست ؟ برای پردازش تصاویر دیجیتال نیاز هست که با مفهوم پیکسل (Pixel) آشنا شوید. در این مقاله مفهوم پیکسل را توضیح خواهیم داد. تا با این کوچکترین جزء تصویر آشنا شوید.

آیا می‌دانید پیکسل چیست ؟

به کوچکترین جزء ساختاری هر تصویر پیکسل می گویند. درواقع از قرار گرفتن تعداد زیادی پیکسل در کنار هم، تصویر ساخته می‌شود. گاهی اوقات پیکسل در مباحث مربوط به گرافیک و تصویر، نقطه نامیده می شود و آن را کوچکترین نقطه تشکیل دهنده تصویر نیز می‌دانند.

پیکسل در تصاویر با مد رنگی RGB

اگر تصویر را به صورت یک ماتریس 2 در 2 در نظر بگیریم هر درایه از این ماتریس یک پیکسل محسوب می‌شود. هر یک از این پیکسل ها حاوی اطلاعاتی هستند به عنوان مثال هر پیکسل دارای اطلاعات رنگ‌‌های قرمز = R، سبز = G و آبی = B می‌باشد. که هر یک از این سه رنگ مقداری بین 0 تا 255 دارد. دقت داشته باشید که هریک از این سه رنگ را کانال رنگی می‌نامند.

برخی از فرمت های تصاویر مانند PNG دارای یک کانال Alpha نیز هستند که برای این نوع تصاویر، میزان شفافیت یا شیشه ای بودن در هر پیکسل ذخیره می‌شود یعنی علاوه بر کانال‌های RGB یک کانال Alpha نیز وجودخواهد داشت. مقدار Alpha دارای عددی بین 0 تا 255 می باشد. که 0 به معنای کاملا شفاف و شیشه ای است و 255 به معنای کاملا مات بودن است.

تلفیق پیکسل‌ چیست ؟

در نرم افزارهای گرافیکی مثل فتوشاپ، با تلفیق رنگ پیکسل‌ها آثار زیبایی می توان خلق کرد. مثلا با قرار دادن دو تصویر روی هم و تلفیق پیکسل‌های آن تصاویر با هم. در کتابخانه های OpenCV و Emgu امکاناتی وجود دارد که باعث تغییر رنگ پیکسل ها می شود. این دستورات را می‌توان در دو دسته بندی متفاوت تقسیم بندی کرد. 1- تلفیق پیکسل‌ها با انجام عملیات ریاضی روی آن‌ها و 2- مقایسه و انتخاب یکی از پیکسل‌ها

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن تمام موارد زیر الزامیست