نصب کتابخانه در Pycharm | استوایی | ostovaee

نصب کتابخانه در Pycharm

نرم افزار Pycharm یک نرم افزار جهت کدنویسی پایتون می‌باشد که با کمک این نرم افزار می‌توان برنامه نویسی هوشمند انجام داد و همچنین سریع‌تر و با دقت بالاتری کدنویسی کرد. یکی از ویژگی‌های این نرم افزار این است که به راحتی و بصورت خودکار توسط نرم افزار می‌توان کتابخانه‌ها و یا ماژول‌های موردنظر را دانلود و نصب کرد. در این آموزش با نحوه نصب کتابخانه در Pycharm آشنا خواهید شد. درصورتیکه آموزش قبل مربوط به نصب پایتون در ویندوز را مشاهده نکردید پیشنهاد ما این است ابتدا این آموزش را مشاهده کنید. درصورتیکه در نصب نرم افزار Pycharm مشکل دارید آموزش نصب نرم افزار pycharm را مشاهده کنید.

نصب پکیج در pycharm

در نرم افزار Pycharm اگر کدنویسی انجام شود و یک ماژول یا کتابخانه وجود نداشته باشد زیر آن ماژول خط قرمز کشیده می‌شود یعنی این ماژول باید در نرم افزار نصب شود. همانطور که گفته شد برای نصب پکیج در pycharm نیاز به دانلود ماژول وجود ندارد و خود نرم افزار در هنگام نصب ماژول عملیات دانلود و نصب را همزمان انجام می دهد. توجه داشته باشید که تنها ماژول‌های عمومی و استاندارد را می‌توان بصورت خودکار نصب کرد و ماژول‌های که بصورت شخصی توسط برنامه‌ نویس نوشته شده است باید بصورت معمولی و بدون نرم افزار Pycharm نصب آنها انجام شود.

مراحل نصب کتابخانه در Pycharm

مراحل نصب کتابخانه به شرح زیر می‌باشد:

  • پس از ورود به نرم افزار از منوی File گزینه Settings را انتخاب کنید.
  • در پنجره باز شده از منوی سمت راست، قسمت Project که نام پروژه پایتون نوشته شده است را کلیک کنید و سپس گزینه Project Interpreter را انتخاب کنید.
  • در پنجره باز شده بر روی دکمه به اضافه ( + ) در سمت چپ صفحه کنار لیست ماژول‌ها کلیک کنید تا پنجره جدید مربوط به لیست انتخااب ماژول‌ها باز شود.
  • در این قسمت نام ماژول یا کتابخانه موردنظر را جستجو کنید و سپس دکمه Install Package در پایین صفحه را بزنید تا نرم افزار شروع به دریافت فایل‌های ماژول و نصب آن کند.

پس از اینکه نصب با موفقیت انجام شود پیغام سبز رنگ Package … installed successfuly نمایش داده می‌شود. اگر مجدد قسمت Project Interpreter را باز کنید نام ماژول نصب شده را در لیست ماژول‌ها مشاهده خواهید کرد.